45 ГОДИНИ ГРАД СУНГУРЛАРЕ
На 4 септември 1974 година, преди 45 години в 2:30 след полунощ идва вестта, че Сунгурларе е обявено за град. Така с Указ на № 1942 от 19.09.1974 г. на Държавния съвет на Република България, публикуван в Държавен вестник, селото от градски тип Сунгурларе официално става град Сунгурларе.
Има дати, които се помнят дълго време. Има събития, които оставят отпечатъка си в пожълтелите страници на историята. Едно такова събитие от историята на Сунгурларе се случва на 4 септември 1974 година, точно преди 45 години когато селището от градски тип Сунгурларе става град. И вече повече от четири десетилетия Сунгурларе фигурира като град върху републиканската ни карта
Празничната програма по повод 45 години от обявяването на Сунгурларе за град стартира на 23 август със среща „45 години заедно“ на кмета на община Сунгурларе инж. Васил Панделиев със семейства сключили граждански брак през 1974 година в Сунгурларе – годината в която Сунгурларе е обявено за град. На 30 август жителите на града имаха удоволствието да гледат спектакъла „Легендата“ на танцовата формация Петлите“.
Тържественото честване на празника на града съвпадна с честването на 134 години от Съединението на България на 6 септември. Жители и гости на града изпълниха площад „Св.Св. Кирил и Методий”. Точно в 10:00 часа тържествено бяха издигнати националното знаме, знамето на община Сунгурларе и знамето на ЕС. Прозвучаха българският химн, а след това и химнът на Евросъюза - жизнерадостната „Ода на радостта". Празника уважиха и г-н Севим Али - народен представител от ПП „ Движението за права и свободи” в 44-тото Народно събрание, г-н Халил Ахмед - председател на Общински съвет Сунгурларе, г-н Сава Михайлов - почетен гражданин на Община Сунгурларе, г-н Ружди Хаджен - председател на областното ръководство на младежкото ДПС, общински съветници, заместник кметовете на общината. От откритата сцена с приветствени думи инж .Васил Панделиев се обърна към гостите и жителите на Сунгурларе. „Празничните дни винаги са повод за равносметка. Загледани в днешния облик на Сунгурларе си даваме сметка, че труда на поколения сунгурларци е материализиран в смесица от традиции, социални придобивки, благоустрояване и образование, за по-доброто бъдеще на града и сунгурларци. Горд съм, че споделям тези празнични дни с всички Вас, жители и гости на Сунгурларе, защото само ако уважаваме традициите и миналото, ще можем да вървим към бъдещето, удовлетворени от настоящето… Честит празник, здраве, усмивки и добро настроение!“ каза той.
Водещата прочете и поздравителните адреси по повод празника от: Националното сдружение на Общините в България, Асоциацията на българските градове и региони, Синдиката на българските учители и от Държавната агенция за метрологичен контрол и технически надзор и от съседни общини.
На основание Решение № 460/05.09.2019г. на Общински съвет Сунгурларе, във връзка с 45 години от обявяването на Сунгурларе за град, кметът на общината инж Васил Панделиев връчи отличието „Почетен знак на Община Сунгурларе“ на ДГ „Слънце“ гр.Сунгурларе и ДГ „Славейче“ с. Чубра, за значима обществено полезна дейност, свързана с отглеждането и възпитаването на най-малките жители на общината, за тяхното духовно и социално развитие в предучилищна възраст, за отговорното и професионално отношение при подготовката на своите възпитаници, за приемането на новата им роля на ученици и тяхното израстване като достойни граждани на Община Сунгурларе.
Със Заповед №619/04.09.2019г. на кмета на общината, във връзка с 45 години от обявяването на Сунгурларе за град и 45 години от откриването на детските градини в град Сунгурларе и село Чубра, кметът връчи отличието „Плакет Община Сунгурларе“ за значима обществено полезна дейност, свързана с високо отговорното и професионално ръководство на поверената им институция г-жа Катя Русинова - директор на ДГ „Слънце“ и г-жа Златка Желязкова - директор на ДГ“Славейче“.
Празникът продължи с чудесните изпълнения на един от най-известните български фолклорни ансамбли и посланици на българското народно изкуство по света - ансамбъл „Тракия” - Пловдив. Ансамбълът по блестящ начин разкри огромното фолклорно богатство на България от всички етнографски области и заслужено получи овациите на публиката. Присъстващите се насладиха на магията на народното творчество, пресъздадено от сърце и душа от певците, инструменталистите и танцьорите на ансамбъл „Тракия”.
Празникът завърши с кръшни български хора.
ГАЛЕРИЯ 1/4 | ГАЛЕРИЯ 2/4 | ГАЛЕРИЯ 3/4 | ГАЛЕРИЯ 4/4 |