Министерство на труда и социалната политика” |
ПРОЕКТ „ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА РАННО ДЕТСКО РАЗВИТИЕ НА РОМСКИТЕ ДЕЦА ОТ ОБЩИНА СУНГУРЛАРЕ”
Община Сунгурларе има удоволствието да Ви съобщи за успешно проведено работно посещение за обмяна на информация, добри практики и модели в сферата на планиране, координиране, комуникация и съгласуване на управленски решения по политиките и услугите на социално включване, по прект BG05M9OP001-4.003-0030 C01 „Възможности за ранно детско развитие на ромските деца от Община Сунгурларе”, финансирана по ОП „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020, съфинансирана от Европейски съюз, чрез ЕСФ.
Посещението се проведе през периода 02 - 06 април 2019г. в "Център за експертиза за социалното благополучие” в югоизточна Финландия, град Лаппеенранта. Представители от Община Сунгурларе бяха инж. Васил Панделиев - кмет на общината и Хатидже Георгиева - зам.кмет, Динко Иванов - кмет на с.Чубра, директори на детски градини от общината - Катя Русенова - гр. Сунгурларе, Мария Димитрова - с. Грозден, Ценка Фатева - с.Славянци, Златка Желязкова - с. Чубра и Петър Мушиев - главен експерт УОПП, които имаха възможност да проучат добри модели и инструменти по прилагане на политики и услуги за социално включване на семейства с малки деца в сходна социална ситуация. Представителите на общината, се информираха за практическата реализация на идентифицираните иновативни модели по проекта - „Възможности за ранно детско развитие на ромските деца от Община Сунгурларе”, в условията и характеристиките на местната им действителност. Усвоената информация ще спомогне на местната власт и семействата да посрещнат нуждите от ранно детско развитие на децата на възраст 0-6 години от семейства на етнически малцинства и маргинализирани общности. Тя ще допринесе за адаптирането и пилотно въвеждане на практиката в условията на Община Сунгурларе, в резултат на която ще се постигне социално-иновативен подход, който ще увеличи възможностите в общината за ранното детско развитие на деца от социално изключени семейства, ще подобри родителския капацитет и междусекторното партньорство в общината, както и ще изгради трайно партньорство с колегите от Финландия.
Програмата на работното посещение в страната - партньор, включваше презентации и дискусии в градовете Коувола, Котка и Лаппеенранта и съвместно обсъждане и съпоставяне на нормативните уредби в двете страни, касаещи прилагането на социалните иновации, ефективни методи и подходи при осъществяването на добра комуникация и взаимодействие с гражданите, което оказва благоприятно действие върху изпълнението на политики в социалната сфера.
В рамките на посещението в Университета ХАМК беше презентирана практиката „Деца рисуват”, която е една от иновативните практики за проучване по настоящия проект.
Посетени бяха и „Семеен център КЕЛТАКАНГАС”, „Общностен център МЕССИ” в гр. Котка, където бяха представени социалните услуги за малки деца и семейства с малки деца, които те предоставят.
Ключови служители на „Центъра за експертиза за социалното благополучие” в град Лаппеенранта, споделиха своя богат опит, знания и умения в разработването и прилагането на социални политики и услуги в сферата на социалното включване и създаване повече възможности за социално включване на семейства с малки деца в сходна социална ситуация. Центърът има дългогодишен опит в работата с лица в риск от социално изключване и прилагането на иновативни практики и разполага с добре квалифицирани експерти в областта на социалните услуги, подкрепящи развитието на местните деца и възрастни в риск. Те имат опит във взаимодействието с различни заинтересовани страни, в процеса на планиране на социалните им политики и услуги, в разработването и прилагането на разнообразни методи и инструменти в това направление. По този начин се осъществи ефективна комуникация и сътрудничество между партниращите институции, което е предпоставка за успешно постигане на заложените цели по проекта.
Проект № BG05M9OP001-4.003-0030 C01“Възможности за ранно детско развитие на ромските деца от Община Сунгурларе, финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“,
съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.