Откриваща пресконференция по проект “Равни възможности за по-добро бъдеще на ромите” между Община Сунгурларе и Община Антоново

  На събитието присъстваха представители на двете партньорски организации, Багрян Максимов и Ивелин Топалов от Асоциация "ИНТЕГРО", Милка Иванова - координатор по проекта за Община Антоново.

  С изпълнението на дейностите по проекта ще се създаде устойчив координационен механизъм между целевата общност, местната власт и регионални звена на институциите в двете общини. Проектът цели да се създадат устойчиви механизми за подобряване на състоянието и възможностите на хората, живеещи в маргинализирани ромски общности, чрез ефективни интегрирани подходи. Повишаване на достъпа на ромите и други уязвими групи от населението, до по-качествени услуги в следните сектори - социално подпомагане, образование, заетост и здравеопазване.

  Овластяване на ромските общности, включително ромските жени и младежи, с цел активното им участие в процесите по вземане на решения, засягащи техния живот. Една от основните задачи на проекта е противопоставяне на всички форми на дискриминация и негативни нагласи срещу ромското население.

  В хода на дейността ще бъдат реализирани обучения и семинари за представители на институции и местни общности, за да се запознаят с понятията дискриминация и реч на омразата, да разпознават такива прояви и възможни реакции. Предвидени са информационни кампании, насочени към представители на мнозинството и малцинствата за предотвратяване и противопоставяне на речта на омразата, радикализацията и екстремизма, включително в социалните медии. Проектът включва организиране на общоселски и общоградски събития, в които да се популяризират историята, културата и традициите на ромската общност и разширяване на общото културно наследство на региона.

  Цели на проекта:

    1. Повишаване на достъпа на ромите и други уязвими групи от населението, живеещи в сегрегирани общности в Община Сунгурларе и Община Антоново и изправени пред крайна бедност и изключване, до по-качествени услуги в следните сектори: социално подпомагане, образование, заетост и здравеопазване.

    2. Овластяване на ромските общности, включително ромските жени и младежи, с цел активното им участие в процесите по вземане на решения, засягащи техния живот, разширяване на техните възможности.

    3. Противопоставяне на всички форми на дискриминация и негативни нагласи срещу ромското население.

  Проект BGLD-3.002-0012 „Равни възможности за по-добро бъдеще на ромите в Община Сунгурларе и Община Антоново“  Процедура BGLD-3 - Подобрено включване и овластяване на ромите (1), BGLD-3.002-Интегрирани мерки за приобщаване и овластяване на ромите, финансиран от Финансов механизъм на ЕИП и Финансов механизъм НФМ.